חייגו: 03-9565352

הורדה מהכביש ומשמעותה

על פי תקנות התעבורה משנת 1961, במידה שהורד רכב מהכביש ובעליו מעוניינים להשיבו מהשבתה חובה עליהם להעביר אותו בדיקות קפדניות, לרבות בדיקות בלמים ממוחשבות, שלדה ובטיחות. מוסך פרונט מוטורס המחזיק ביותר מ- 22 שנות ניסיון בתחומי המכונאות הינו מורשה מטעם מכון התקנים לביצוע הבדיקות הדקדקניות. בשורות הבאות נספר לכם מהי הורדה מהכביש ומה משמעותה.

 

מי מוסמך להוריד רכב מהכביש

על פי סעיף 307 לתקנות התעבורה, בוחנים של רשות הרישוי ושוטרים בעלי תעודת בוחן תנועה רשאים לבדוק בכל עת רכבים, וגם שוטרים שאינם מחזיקים בתעודה כנ"ל רשאים לזמן רכב לבדיקה בפני בוחנים של רשות הרישוי. על מי זומן לבדיקה חובה להגיע עם רכבו למקום ובמועד שנקבעו.

 

ומהי הורדה מהכביש?

במידה שהבוחן או השוטר בעלי התעודה סבורים שרכב מסוים עלול לסכן את התנועה, תימסר לבעליו הודעה המפרטת את הפגמים וגם תישלח הודעה לרשות הרישוי. בד בבד, רישיון הרכב יילקח מבעליו אך חשוב לציין כי קיימת תקופת ביניים של יומיים בהם מותר לשוטר לעכב את משלוח ההודעה לרשות הרישוי. אם במהלך היומיים הללו שוכנע השוטר כי הרכב תוקן על כל פגמיו, ואינו מהווה עוד סכנה לתנועה, יוחזר רישיונו לבעליו ולא תישלח הודעה לרשות הרישוי. יש להדגיש כי מרגע שקיבל הבעלים הודעת אי שימוש משוטר או בוחן אסור להשתמש עוד ברכב, אלא למטרה של נסיעה לצורך תיקונו במקום מורשה או למען ביצוע בדיקה נוספת במשרד הרישוי. במידה שאכן נשלחה הודעה לרשות הרישוי והבעלים פעל לתיקון הפגמים והוכיח את תיקונם, הרי שיוחזר לו רישיון הרכב ותבוטל הודעת אי השימוש ע"י הרשות. כל האמור לעיל נכון בהנחה שהרכב לא הוכרז על ידי שמאי כאובדן גמור (טוטאל לוס) עקב תאונה.

 

מקרים חמורים יותר של הורדה מהכביש

על פי תקנה 309 ישנם מקרים של הורדה מהכביש המחייבים תיקון מחמיר יותר על ידי מקום מורשה, וכן קבלת תעודת בדיקה ממנהל מקצועי. מדובר במקרים שבהם קיים נזק לבלמים, למערכת ההיגוי, לקורת האורך, לשלדה, לקורת הרוחב, למסגרת גג המרכב, לחלקי מרכב שמעבר לציר גלגלים אחוריים וקדמיים, וכן כל נזק שהוביל לפתיחתן של כריות האוויר. רק לאחר שהרכב תוקן במקום מורשה ניתן להשתמש בו כדי להביאו לבדיקה עד 3 ימים מעת התיקון, וזאת לצורך קבלת תעודת בדיקה.

 

מידע נוסף על השבת רכבים לכביש

אם קיבלתם הודעת אי שימוש מכל סיבה שהיא, ואתם מעוניינים להחזיר את רכבכם לכביש, פנו אלינו ואנו נספר לכם על ההליכים והאפשרויות העומדים בפניכם. בכל שאלה או התלבטות בנושא התקשרו אלינו בטלפון שמספרו 03-9565352 או כתבו לנו בדף צור קשר שבאתר.